Na ndiq

Drini

Drini

“Ushtarët e burgosur turq po torturohen; po përdhunohen”

Aktualitet

“Ushtarët e burgosur turq po torturohen; po përdhunohen”

“Amnesty International” ka reaguar me anë të një deklarate mbi trajtimin e ushtarëve të burgosur pas grushtit të shtetit në Turqi.

“Mijëra ushtarë turq po përdhunohen, vuajnë urie dhe janë lënë edhe pa ujë pas kryengritjes në Turqi”. Ky problem është ngritur nga “Amnesty International”. Grupi i të drejtave të njeriut deklaroi se ka prova të besueshme për këtë situatë, duke shtuar se 10 mijë ushtarë turq po përballen me dënime të rëndë, pas grushtit të dështuar të shtetit kundër presidentit Rexhep Taip Erdogan.

Disa foto tronditëse janë publikuar edhe në rrjete sociale, ku tregohen të burgosurit në kushte çnjerëzore. Sipas AI ata po mbahen në qeli të improvizuara, duke u torturuar dhe mbajtur në pozicione stresuese për 48 orë.

Ndërkohë së fundmi, autoritetet turke kanë lëshuar urdhërarreste edhe për 42 gazetarë, bëjnë të ditur mediet lokale, si pjesë e një hetimi ndaj grushtit të dështuar të shtetit më 15 korrik.

/ Top Channel

Continue Reading
Advertisement
Lexo gjithashtu...
Kliko për të komentuar

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Më shumë në Aktualitet

Advertisement

Facebook

Advertisement

Postimet e fundit

To Top